Světelné elektrické lapače hmyzu

SVĚTELNÉ ELEKTRICKÉ LAPAČE HMYZU                                  

cropped-flextrap100W.jpg

Nejdůležitější na lapači hmyzu je jednoznačně zdroj světla, tedy zářivka, která emituje UV-A záření. Podle čeho volit lapač a jaké vlastně existují? Na co si dát pozor, jak poznat kvalitní lapač? 

 

Itrap125W

Kvalita zářivky by Vás tedy měla zajímat na prvním místě, protože pokud hmyz nepřesvědčíte, že se chce zaletět podívat dovnitř, lapač nebude fungovat. Samotné modré a zelené světlo, které je pro tyto zářivky zažité, totiž neznamená produkci UV-A vln, ale pouze nám signalizuje přístroj v provozu – to mnohé zákazníky mate a nadšeně si kupují lapače všeho druhu z různých zdrojů za nízké ceny a velmi často poté uzavřou kapitolu UV lapače jako slepou uličku – svítí, ale nechytá. Na trhu se můžeme setkat, jako ve všech jiných odvětvích, s kvalitnějšími a méně kvalitními produkty. A protože UV-A světlo je pro člověka neviditelné, stává se otázka rozpoznání kvality o to složitější. Samozřejmě si můžeme pomoci UV-A metrem, ale emitace UV-A vln u nových zářivek bývá v prvních týdnech slušná u většiny výrobků. Běžné UV-A zářivky jsou konstruované na životnost maximálně 1 rok provozu a jejich skutečná produkce UV-A záření většinou rychle klesá a tudíž i jejich atraktivita pro hmyz. Z toho důvodu dodáváme svým zákazníkům pouze kvalitní, ověřené a certifikované zářivky.

V produktech On-Top Pro, Sirius, Chameleon Vega, Diskrétní a MAX, a lapačích s el.mřížkou Titan 300 a Nemesis jsou dodávany originální certifikované foliované zářivky Quantum PestWest s životností 10 000 hodin svícení. Lze je instalovat do většiny lapačů na trhu.

Dále nabízíme Phillips long life, které garantují životnost 2 roky (17 500 hodin) při zachování 75% původní produkce UV-A záření. Intenzita jejich záření i maximální dosažené hodnoty produkce UV-A vln v podílu s ostatními druhy záření, jsou bohatě uspokojivé. Navíc nejvíce vln je produkováno právě na hladině, která je nejatraktivnější pro mouchy – nejčastěji eliminovaný druh hmyzu. Zářivky Phillips long life jsou kompatibilní s většinou lapačů na trhu.UV-A metr

Již víme, že je třeba si pohlídat kvalitu. Některé provozy jsou ale natolik specifické nebo zátěžové, že je třeba splnit ještě další požadavky. Někdy je třeba, aby nedocházelo v prostředí výroby k žádné fyzikální kontaminaci. Ta hrozí z lapačů nejen těly škůdců, ale také střepinami skla z prasklé zářivky. Jak k němu může dojít? K prasknutí může dojít přirozeně při dosažení určitého stupně opotřebení nebo vlivem rizikového pracoviště. V těchto případech by se měly používat foliované zářivky, které znemožní roztříštění do okolí. Ještě specifičtější jsou podmínky ve vlhkých provozech, kde existuje riziko zkratu. Do takového prostředí existují speciální lapače se zářivkami, tzv. Water proof. Jsou vodotěsné a zabrání vniknutí vody i při přímém postříkání vody z hadice. I vstupní konektor je chráněn těsněním proti průniku vody.

V zářivkách jsme se zorientovali. Teď ještě pár slov k lapačům. Existují dva typy. Lapače s elektrickou mřížkou a lapače s lepovou deskou. V některých typech provozu je vhodnější lapač s elektrickou mřížkou, jinde je vhodnější lapač s lepovou deskou. Jak rozpoznat, který lapač umístit kam?

Rozdíly mezi oběma typy

Princip fungování lapače s elektrickou mřížkou je založen na elektrickém výboji při průniku hmyzu skrze elektrickou mřížku. V zásadě dojde k spálení hmyzu v této mřížce. Tím dochází k rozptýlení těla škůdce do okolí, malé druhy hmyzu zasaženy nejsou, protože se při průletu nemusí dotknout mřížky a mřížka navíc neumožňuje zjistit druh hmyzu ani počty kusů. V částech provozu, kde není třeba zohledňovat kontaminaci okolí, není třeba znát druh hmyzu ani jeho množství, jsou tyto lapače vhodné. Především do prostor, kde je výskyt hmyzu tak veliký, že by se lepová deska musela měnit příliš často, je vhodnější sáhnout po lapači s elektrickou mřížkou. Tyto lapače jsou vhodné také do prašných provozů. ZDE je odkaz na námi prodávané lapače s elektrickou mřížkou.

Titan 300 - ss

Lapače s lepovou deskou je vhodné používat do míst, kde je třeba kontrolovat druhovou skladbu hmyzu, eliminovat i malé druhy a kde je třeba ochránit prostředí před částmi těl. Jsou vhodné tam, kde je cílem hmyzuprostý provoz a v případě zavlečení škůdce zvenčí, jej díky lapači okamžitě zaregistrujeme, určíme druh a zjistíme i četnost hmyzu v daném období. Jsou vhodné především do potravinářských provozů. Nevýhodou těchto lapačů je nutnost měnit lepovou desku po určité době (např. v prašných provozech je jejich využití značně problematické) nebo při příliš rychlém zaplnění jeho kapacity těly hmyzu. Nejsou tedy vhodné do prostředí s vyšším výskytem hmyzu. Zde je sortiment námi dodávaných lapačů s lepovou deskou:

armadilhasolo
Armadilha 15 – dekorativní lapač do bytu, recepce apod.
grandeprofil2
Grande – nejlevnější lapač splňující požadavky HACCP na trhu, vhodný i do prostor restaurací apod.
Itrap50E
I-trap 50E – lapač do potravinářských provozů, splňuje HACCP
trap.100E
I-trap 100E – lapač do potravinářských   provozů, splňuje HACCP, pokryje větší plochu
Itrap25
I-trap 25 – dekorativní nerezový lapač do recepcí, hotelů apod.
Flex trap45
Flex trap 45 – lapač do potravinářských provozů s variabilním ukotvením, splňuje HACCP
flextrap100W
Flex trap 100E – lapač do potravinářských provozů s variabilním ukotvením, spňuje HACCP, pokryje větší plochu
ecotrap4
Eco trap 4 – kvalitní a úsporný profesionální lapač do potravinářského provozu, splňuje HACCP
ecotrap4
Eco trap 2 – kvalitní a úsporný profesionální lapač do potravinářského provozu, splňuje HACCP
SIRIUS STEEL
Sirius – vysoce elegantní, kvalitně zpracovaný, úsporný lapač do reprezentativních prostor
OTP2 in situ on
On-Top Pro – lapač s instalací do stropní konstrukce kazetového typu, nenápadný, vhodný do komerčních prostor, splňuje požadavky HACCP

Bližší informace o lapači, který Vás zaujal, se můžete dozvědět rozkliknutím menu nahoře.

Příslušenství k lapačům – zářivky, lepové desky, měřidla

lepová deskaglueboard

Lapače s lepovou deskou dodáváme od firmy Alcochem a PestWest což jsou evropští výrobci, kteří splňují certifikaci pro HACCP a BRC standardy. Alcochem nabízí pro monitoring druhu a počtu hmyzu navíc mobilní aplikaci pro počítání kusů hmyzu na lepových deskách (Glueboardscanner). Více o této aplikaci ZDE.

Zajímají Vás ceny produktů, kalkulace při vyšším počtu odebraných kusů, cena za instalaci či zaškolení personálu? Použijte náš poptávkový formulář.

Napsat komentář