Populace ovádů stoupá, sezóna vrcholí

h-trap2               

V České Republice existuje mnoho lokalit, kde je výskyt ovádů seriózním problémem. Tam, kde jsou populace ovádů silné, musí tento problém řešit nejen chovatelé koní (nejstresovanější bodnutím i obletováním ováda), ale také chovatelé jiných druhů hospodářských zvířat (skot, ovce, kozy apod.) a v neposlední řadě i člověk. Potřeba snížit populace ováda vzniká provozovatelům veřejných koupališť, venkovních bazénů, golfových hřišť, restauratérům (s venkovními zahrádkami), provozovatelům hotelů, penzionů, kempů a mnoha dalším.

Nejefektivnějším lapačem na ovády do vnějšího prostředí je již řadu let H-trap, lapač ovádů na pastviny od holandského výrobce Alcochem. Oblast pokrytí jednoho lapače sahá až na 10 000 m2. Mnozí provozovatelé ale raději sahají po výrazně menší variantě lapače, MT-trapu, který slouží především na venkovních terasách, pergolách, v již zmiňovaných zahradních restauracích a jeho oblast pokrytí se, v závislosti na osluněnosti prostředí, pohybuje v rozmezí 25 – 100 m2. Protože člověka neobtěžují pouze ovádi, ale také vosy, sršni a mouchy, MT-trap slouží k odchytu i těchto druhů hmyzu.

mttrap

Pokud tento problém řešíte, či Vás zajímá více informací (např. na jakém principu lapač funguje), můžete se podívat zde.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *