Populace ovádů stoupá, sezóna vrcholí

h-trap2               

V České Republice existuje mnoho lokalit, kde je výskyt ovádů seriózním problémem. Tam, kde jsou populace ovádů silné, musí tento problém řešit nejen chovatelé koní (nejstresovanější bodnutím i obletováním ováda), ale také chovatelé jiných druhů hospodářských zvířat (skot, ovce, kozy apod.) a v neposlední řadě i člověk. Potřeba snížit populace ováda vzniká provozovatelům veřejných koupališť, venkovních bazénů, golfových hřišť, restauratérům (s venkovními zahrádkami), provozovatelům hotelů, penzionů, kempů a mnoha dalším.

Nejefektivnějším lapačem na ovády do vnějšího prostředí je již řadu let H-trap, lapač ovádů na pastviny od holandského výrobce Alcochem. Oblast pokrytí jednoho lapače sahá až na 10 000 m2. Mnozí provozovatelé ale raději sahají po výrazně menší variantě lapače, MT-trapu, který slouží především na venkovních terasách, pergolách, v již zmiňovaných zahradních restauracích a jeho oblast pokrytí se, v závislosti na osluněnosti prostředí, pohybuje v rozmezí 25 – 100 m2. Protože člověka neobtěžují pouze ovádi, ale také vosy, sršni a mouchy, MT-trap slouží k odchytu i těchto druhů hmyzu.

mttrap

Pokud tento problém řešíte, či Vás zajímá více informací (např. na jakém principu lapač funguje), můžete se podívat zde.